2026-01-21
När en person på en gruppbostad enligt LSS regelbundet lämnar boendet utan att meddela personalen uppstår frågor om ansvar och åtgärder. Vilket ansvar har personalen för den boende, och när blir det aktuellt att polisanmäla frånvaro?

På en gruppbostad enligt LSS bor en man med autism. Han åker med jämna mellanrum ifrån gruppbostaden och bor hos närstående eller i en stuga långt upp i landet. Han meddelar inte personalen på boendet och han och närstående svarar inte. Han kan vara frånvarande från boendet veckor utan att meddela personalen. Han har en förvaltare. Personalen har polisanmält hans frånvaro då de inte fått kontakt på två veckor. Vilket ansvar har personalen för personen som avviker? Ska de polisanmäla frånvaron?
Även en person med förvaltare har rätt till sin integritet och ett visst självbestämmande över bl.a. sådant som ger honom inflytande över stödet i vardagen. Dit hör exempelvis fritidsaktiviteter, vilket verkar vara det som är aktuellt i frågeställningen. Mannen har alltså en rätt att träffa och hälsa på sina närstående. Här är det viktigt att tänka på att insatsen bygger på frivillighet och att en boende vid gruppbostad som huvudregel inte får utsättas för tvångs- eller begränsningsåtgärder. Detta gäller även om personalen och förvaltaren skulle anse att det exempelvis hade varit det bästa för den boende att inte resa iväg såsom det har beskrivits i frågeställningen.
Av frågeställningen verkar det vara klarlagt att mannen inte bara avviker utan det tycks även vara säkerställt att han avviker till närstående. Själva problemet verkar därför framförallt vara att han avviker på obestämd tid och utan att det går att få kontakt vare sig med mannen själv eller dennes anhöriga.
Det finns ingen specifik lagregel eller rättspraxis som direkt reglerar personalens ansvar i den aktuella situationen. Det är därför viktigt att bedöma varje fall individuellt, med hänsyn till den boendes behov och omständigheterna kring frånvaron.
När vare sig den boende eller dennes anhöriga går att kontakta bör förstås förvaltaren informeras och en bedömning behöver göras av om det finns skäl att misstänka att den boende är i någon fara. Det är rimligt att utifrån hans funktionsnedsättning, ev. medicinska skäl och allt personalen i övrigt har kännedom om ifråga om den boende bedöma att han får anses vara saknad samt att det därför kan föreligga en sådan risk för honom att en polisanmälan är motiverad.
Därutöver finns det anledning att påtala ansvaret för att vid gruppbostaden dokumentera denna sorts avvikelse för att utreda om situationen har inneburit en sådan påtaglig risk för missförhållanden som enligt Lex Sarah ska anmälas till Inspektionen för vård och omsorg (IVO).
Denna artikel är författad av Linda Olofsson, jurist på Ek Juridik, för publicering hos Norstedt Juridik och JUNO i tjänsten Fråga Experten.